Toplo in sončno vreme, druženje in rekreacija, pa tudi obujanje zgodovinskega spomina na strahote vojne, ki žal ponovno pretresajo svet, okrepčila na poti, na cilju pa jota s klobaso in kozarec domačega brestovskega je letos privabilo na tradicionalni 27. pohod Po poteh soške fronte kar prek 320 ljudi. Prišli so od blizu in daleč, celo avtobus navdušenih upokojencev se jim je pridružil iz cele Slovenije.
15-kilometrov dolga pot je v organizaciji turističnega društva Brest pohodnike najprej vodila proti Cerovljam, kjer so nas pogostili zamejski prijatelji iz društva Cerovlje Mavhinje. Nato smo se povzpeli na Grmado, 323 metrov visok hrib. Od tam smo pot nadaljevali na Kohišče, priljubljeno destinacijo s te in one strani meje, kjer je lepo urejeno posestvo in ki ga je mogoče osvojiti na prav tako tradicionalnem pohodu vsako leto maja. Naslednji postanek je bil v Medji vasi, nato pa smo se spustili v dolino proti Brestovici.
Letošnji pohod so s prikazom vojaškega vsakdana še posebej obogatili člani zgodovinskega društva IR 17. Pred nekdanjo brestovsko šolo nas je poleg odlične enolončnice pričakal program – neke vrste ponazoritev avstro-ogrskega vojaškega utripa. Četa vojakov v avtentičnih uniformah iz prve svetovne vojne, konkretno iz 17. pehotnega pešpolka, ki so ga imenovali tudi »Kranjski Janezi«, je primarširala na prizorišče, se namestila, odložila nahrbtnike in puške, zakurila ogenj, si na njem spekla klobase ter se okrepčala …
»Ko prihajaš iz pozabljene preteklosti, lahko postaneš most povezovanja med vsemi drugimi, in prav to je naš namen. Naše društvo ne obuja vojne, ampak smo tu zato, da ohranjamo vojaški zgodovinski spomin,« je povedal predsednik društva in poveljnik ponazoritvene skupine Marko Negrieski.
Mnogi dedje in pradedje Slovenk in Slovencev so bili vojaki Avstro-Ogrske, tudi v tistih najbolj krvavih bitkah, ko so leta 1914 šli na rusko bojišče Galicijo, kasneje na soško fronto in tirolsko fronto. Kraško bojišče velja za enega najbolj krvavih bojišč prve svetovne vojne. Omeniti velja, da je bila Brestovica 24. in 25. maja 1917 tarča bombnega napada in ob tem skoraj v celoti porušena. Iz italijanskih zgodovinskih vojaških dnevnikov lahko razberemo, da so ga označili za prvo vojaško letalsko bombardiranje.
Naj se nikoli več ne ponovi, ne na naših tleh, pa tudi povsod drugod po svetu, kot si želimo vsi, ki v srcu dobro mislimo. Naj v svetu končno prevlada mir!
Marjana Lavrič – za turistično društvo Brest