Br’stovska Špargljada, Koloosmica in prvič Špargljev pohod

Načrtovalci  koledarja prireditev TD Brest smo ob koncu novembra lani, imeli precej pomislekov glede umestitve največje spomladanske društvene prireditve v koledar.  Na Velikonočno nedeljo je ne kaže postaviti, torej jo postavimo teden dni pozneje, kar pomeni 7. april 2013. Tako pozno? Saj ne bomo vedeli kam s tolikimi šparglji!

O letošnjem zamujanju pomladi ne kaže izgubljati besed, zato je bila naša skrb, kdaj se bodo prikazali iz zemlje in koliko jih bo, teden dni pred prireditvijo še kako na mestu. Celo o tem, da bi prireditev prestavili, so razmišljali največji skeptiki med nami.

Na sobotni večer pred prireditvijo smo si dokončno oddahnili. Na tehtanje smo Br’stovci prinesli slabih devetdeset kg špargljev, kar običajno zadošča za vse ljubitelje te okusne rastline. In ker za vsakim dežjem posije sonce, je v nedeljo posijalo na pravi dan. Ljudje iz cele Slovenije in Zamejstva, so v nedeljo, ob prihodu na Kras in ob pogledu na jasno in sončno nebo zadovoljni ugotavljali, da sonce še obstaja.

Udeleženci  Koloosmice, ki jih je bilo toliko kot lani, so odpeljali podobno traso in obiskali drugo osmico. V Cerovljah so jih pri Antoničevih lepo sprejeli in dobro pogostili. Najštevilčnejša je bila skupina 24 kolesarjev iz Koroške, ki so se v Brestovico pripeljali s posebnim avtobusom s prikolico za kolesa. Ob prihodu na cilj so zadovoljni poročali o lepih razgledih in lepo speljani progi, za katero je tudi tokrat zaslužen Janez  s svojo ekipo.

DSC08954 DSC08958 DSC08974 DSC08999 DSC09004 DSC09020

foto: Bojan T.

Glede na lanskoletni bolj ali manj poskusni pohod, smo se letos odločili, da organiziramo voden Špargljev pohod. Ker imamo v društvu turistično vodnico, je pohod dobil malce večjo težo. A tolike se vseeno nismo nadejali. Pohoda se je udeležilo kar dvesto pohodnikov, ki so se podali po okoliških vzpetinah, po skritih stezicah, po sledeh soške fronte in mimo skritih rastišč špargljev. Slednje so opazili le pravi poznavalci, ki pa jih je bilo med pohodniki, ki so prišli večinsko iz tedaj še zasneženih celinskih krajev, bolj malo.

Na Špargljadi so se znova izkazale brestovske gospodinje, ki so znova navdušile obiskovalce. Njihove stojnice so bile kot je že navada, označene s hišnimi imeni in okrašene s špargljevimi vejicami in cvetjem. Med obiskovalci vsako leto zabeležimo nekaj zvestih ljubiteljev špargljev, medtem ko se jih precejšenj del vsako leto udeleži prvič. Vse kaže, da gre sloves naše prireditve od ust do ust po celi državi.

V veliko pomoč so nam bili tudi tokrat nepogrešljivi gasilci iz PGD Komen, ki so poskrbeli za promet in usmerjali kolesarje na nekdanjem prehodu Gorjansko – Mavhinje. Hvala jim!

Zelo smo se razveselili predstavnika TIC Štanjel, ki je predstavljal znamenitosti Krasa in komenske občine. Razdelil je veliko promocijskega gradiva in odgovarjal na številna vprašanja obiskovalcev. Ker je bilo to sploh prvič, da se je ene izmed naših turističnih prireditev udeležil TIC Štanjel, se nadejamo, da bo to postala stalna praksa.  Če se po jutru dan pozna, je to šele začetek dobrega sodelovanja.

Na koncu še zahvala občinskemu režijskemu obratu za dostavo stojnic, klopi in miz in Civilni zaščiti za šotor. In pa seveda g. županu, ki je vse skupaj »požegnal«

Besedilo: Stane Švigelj

Kako se je bilo peljati na Koloosmici, si lahko ogledate    tukaj     by: Bojan T.

7a427b1720994ec0865c1ad51e64fa1d f5354c4922214168acc5cc2b5ffa7318

foto: Petra Mezinec

Ko se združita gibanje in šparglji

Prispevek iz Primorskih novic, 8. April 2013

Na Br’stovski špargljadi v Brestovici se najde za vsakogar nekaj. Poleg gurmanov pridejo na svoj račun tudi rekreativci. Domačini so tudi letos na špargljado privabili veliko obiskovalcev.

Tako so na hojo krenili prvi pohodniki. Novost letošnje Br’stovske špargljade je bil namreč pohod, ki se ga je udeležilo približno 150 ljudi.

BRESTOVICA > Vreme letos res ni bilo naklonjeno nabiralcem špargljev, vendar je uspelo domačinom skupaj nabrati kar sto kilogramov. “Bilo je težko. Vendar smo dokazali, da se s trmo cilj tudi doseže,” je povedal Ivan Filipčič iz domačega Turističnega društva Brest. Letošnjo sezono špargljev pa je opisal: “Je podobna našim politikom in državi, tudi šparglji očitno letos varčujejo.”

Trud domačinov je nagradilo tudi vreme in število obiskovalcev. V Brestovici se je letos približno sto kolesarjev udeležilo Br’stovske koloosmice, kolesarske prireditve, ki je zopet povezala tudi vasi v zamejstvu. Glavna novost letošnje prireditve pa je prvi organiziran pohod. “Videti je, da smo s pohodom zadeli, saj se lepo dopolnjuje s koloosmico. Tudi odziv nanj nas je prijetno presenetil,” je povedal Stane Švigelj, predsednik društva. Pohoda okrog vasi, kjer rastejo šparglji, se je udeležilo približno 150 ljudi. Da so bile priprave na letošnjo prireditev težje kot pretekla leta, se strinja tudi Švigelj: “Šparglje smo morali dobesedno puliti iz zemlje. Vendar nam je na koncu s pravo voljo uspelo.”

Obiskovalci so lahko tudi letos okušali frtaljo iz špargljev (v jajce vmešani sesekljani šprglji), domačinke pa so na ogled in na pokušnjo ponudile številne jedi iz te zdrave rastline. Namazi, testenine, riž, pica in juha je le nekaj dobrot, med katerimi so lahko izbirali obiskovalci. V Brestovici so z odzivom zadovoljni in prireditev je postala, tako je povedal tudi Švigelj, zaščitni znak vasi.

Tekst : Petra Mezinec

Ocenjevanje in degustacija brestoviških in medvejskih vin

V soboto, 23. 2. 2013, je v vaški šoli v Brestovici v organizaciji Turističnega društva Brest Brestovica, Društva vinogradnikov in vinarie Krasa v sodelovanju z Medjo vasjo iz Italije potekalo že 7. tradicionalno ocenjevanje in degustacija tamkajšnjih vin. Vinarji in vinogradniki iz Brestovice in Medje vasi so na ocenjevanje prinesli vzorce svojih kraških vin, med katerimi je bilo zbranih 14 belih in 15 rdečih vzorcev. Vsa vina so bila pred prireditvijo anonimno oštevilčena in pripravljena za vodeno degustacijo in ocenjevanje.

 Zbrana vina so pod strokovnim vodstvom gospe Majde Brdnik in gospe Milene Štolfa iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, Kmetijsko svetovalne službe Sežana ocenjevali tudi brestoviški in medvejski vinarji in vinogradniki, ki so vzorce vin tudi prispevali. Članom komisije sta svetovalki KSS razložili, kako se vino ocenjuje po barvi, čistosti, vonju in predvsem po okusu ter harmoniji, opozorili pa sta tudi na napake in bolezni vina. Pohvala gre vsem zbranim vinarjem in vinogradnikom, saj so vina z minimalnimi medsebojnimi odstopanji ocenili kot kakovostna. Po večini so bila vina kljub lanskoletni izredni suši sadna s prijetno vinsko cvetico ter ekstraktna in harmonična, brez večjih napak in bolezni.

 Takšne degustacije in ocenjevanja vin so namenjena predvsem dvigu kakovosti vin in izobraževanju vinarjev in vinogradnikov ter boljši predstavitvi vin na trgu. Vsak vinar se je po ocenjevanju vin posvetoval s strokovno službo o svojem vinu in nadaljnjem kletarjenju. Po zaključenem ocenjevanju je komisija razglasila rezultate ter podelila priznanja.

 Prvo mesto za belo vino je pripadlo Vinarstvu Rebula, drugo mesto je prejel Miran Krapež, tretje pa Pavlo Pernarčič (ITA). Med rdečimi vini je prvo mesto osvojilo Vinarstvo Rebula, drugo mesto je pripadlo Ivanu Filipčiču, tretje mesto pa je presenetljivo pripadlo pustnemu odboru za pustno vino. Priznanje so tako prejeli organizatorji pustovanja v Brestovici. Po zaključku podelitve je sledila zahvala gospe Majdi Brdnik in gospe Mileni Štolfa za odlično vodenje degustacije in ocenjevanje izbranih vin.

Zbrani člani pa so se ob zvokih harmonike organista iz zamejstva, gospoda Hermana, ob kozarčku vina, obloženi mizi ter kljub snežnim razmeram veselili kar dolgo v noč.

 Besedilo: Martina Rebula

TD Brest na sejmu Turizem in prosti čas 2013

Med množico turističnih društev iz celotne Slovenije, se je v petek, 18. januarja 2013, na sejmu Turizem in prosti čas 2013 že šestič skupaj z Vinarstvom Rebula predstavilo Turistično društvo Brest Brestovica pri Komnu. Nastopili smo pod okriljem Turistične zveze Brkini, Kras, Notranjska.

Gospodarsko razstavišče se je za nekaj dni spremenilo v vodnika po turistični ponudbi za doživljanje Slovenije, po prepletu gastronomskih užitkov in vinskih zgodb. Predstavitev društev je potekala v najlepši, tj. Marmorni dvorani, ki pa je bila za letošnjo predstavitev, ko se je predstavilo precej manj društev kot pretekla

leta, zelo prostorna. Obiskovalci so lahko na stojnici s pomočjo slike in besede izvedeli vse o delu društva in bili hkrati povabljeni na letošnje prireditve. Prejeli so tudi šopek zdravilnih zelišč in vodnik po vasi.Ponudili smo jim brstovski žajbljev liker pa tudi dobrote iz domače peči.

 Vida in Dušan, lastnika blagovne znamke Vinarstvo Rebula, sta obiskovalcem v pokušnjo ponudila odlična brstovska vina: teran, malvazijo in brstovsko penino. Obenem sta jih povabila na domačo osmico.

Za poslastico pa je Danilo, priznani rezalec pršuta, omogočil, da so ob vinu vsi obiskovalci, predvsem pa obiskovalke, pokušali ročno rezan kraški pršut. Vrsta, pršuta željnih, je bila kar dolga. Marija, Janez, mala Katja in Jurij, člani TD Brest, so odgovarjali na mnoga vprašanja obiskovalcev, kot so: kje je Brestovica pri Komnu, kako se pride v vas, kaj še dela društvo in podobno. Mnogi so se čudili, da v naši dolini uspevajo sredozemske rastline, sadje in predvsem divji šparglji.

Deležni smo bili veliko pohval in čestitk za odlično pripravljeno stojnico, predstavljene projekte in druge aktivnosti društva. Mnogi obiskovalci so nam obljubili, da nas bodo tako ali drugače obiskali.

Navezali smo tudi precej stikov s člani drugih društev, se dogovorili za sodelovanje in na koncu sklenili, da se sejma udeležimo tudi prihodnje leto.

 Pa še to! Bili smo edini predstavniki iz Občine Komen, ki smo se udeležili sejma Turizem in prosti čas 2013. Pogrešali smo naš TIC, da bi skupaj predstavljali lepote naše kraške krajine, kulture, kulinarike ter možnosti za obisk in prijetno ter aktivno preživljanje prostega časa. Dotaknil se nas je, kljub deklarirani in veliki

podpori turizma v Občini Komen, nekak hlad, podoben hladu zidov največje turistične znamenitosti v naši občini, v katero že vrsto let vlagamo precejšnja denarna sredstva.

 Skrajni čas je za razmislek in odločitev svetnikov in župana Občine Komen, da TIC, ki naj bi bil srce turizma, preselimo v prostor v občini, kjer turizem postaja življenje, ki povezuje mnoge dejavnike turizma v Sloveniji in zamejstvu. V sedanjost in bodočnost usmerjenem turističnem okolju bodo delavci TIC-a skupaj z za turizem zavzetimi in mnogimi strokovno usposobljenimi vaščani zadihali s polnimi pljuči. Zagotovitev prostorov za delo pa res ne more biti resna ovira.

 Besedilo: Jurij Smerdelj